OGÓLNY OPIS FUNDACJI
Fundacja D.O.M. powstała w grudniu 1991 roku.
Założył ją Zdzisław Bielecki, dziennikarz, publicysta i reżyser filmów dokumentalnych.
Co stało się przyczyną tej inicjatywy?
Pomoc ludzi, którzy sprawili, że po wypadku samochodowym obudził się w szpitalu pod opieką lekarzy, a nie na poboczu drogi. Życzliwość przypadkowych, ale nieobojętnych osób zainspirowała do stworzenia przestrzeni, gdzie każdy może pomóc lub otrzymać wparcie. Od wielu lat w tej organizacji działają zwykli ludzie, którzy w rzeczywistości są bohaterami dnia powszedniego. Codziennie do siedziby Fundacji przychodzą ci, którzy chcą pomóc innym. Nie dlatego, że to przynosi zyski. Nie dlatego, że to pięknie wygląda. Działają, ponieważ czują, że mogą uczynić życie innych lepszym. Czasami jest to uśmiech, innym razem rada lub nauka, kiedy indziej materialna pomoc. Każdy gest się liczy, gdy chodzi o dobro otaczających nas ludzi.
WARSZAWA 22.11.2009, ZDZISŁAW BIELECKI PREZES, ZAŁOŻYCIEL FUNDACJA D.O.M. DZIEŁO ODBUDOWY MIŁOCI
Jak pomagamy?
Dzieło Odbudowy Miłości, Fundacja D.O.M. to organizacja pozarządowa ustanowiona aktem notarialnym 13 grudnia 1991 roku w podziękowaniu za życie ocalone w wypadku samochodowym pod Świebodzinem dnia 26 kwietnia 1991 roku.
Fundacja skupia wolontariuszy i darczyńców zjednoczonych w działaniach na rzecz dobra, ludzi ubogich i doświadczonych przez los. Jesteśmy nieobojętni, nie stoimy z boku wobec wyzwań jakie przynosi każdy dzień.
Punkt Zbiórki i Rozdziału Darów oraz Punkt Poradnictwa
Ośrodek Rodzinny D.O.M.
Łączymy pokolenia dzieci, studentów , osoby pracujące i seniorów poprzez pomoc w nauce, wspólne zainteresowania, pomoc ubogim i odrzuconym. Zapraszamy wolontariuszy.
Pomoc dzieciom i ich rodzinom w rejonach Polski doświadczonych strukturalnym bezrobociem.
Pomoc mniejszościom narodowym w Polsce.
W 1997 r. zorganizowaliśmy wydarzenia Dni Tatarów w Warszawie – centralne obchody z okazji 600 lat osadnictwa tatarów- muzułmanów w Rzeczpospolitej oraz powiązaną z tym jubileuszem międzynarodową konferencję naukową pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiciel Fundacji był oficjalnym reprezentantem Polski na obchodach 600.lecia osadnictwa Tatarów na Litwie.
Latem 2000 r. w Augustowie zorganizowaliśmy integracyjny polsko-litewski obóz dla 130 dzieci z ubogich i wielodzietnych rodzin.
Dialog religii i kultur.
Przedstawiciele Fundacji uczestniczą również w dialogu chrześcijańsko żydowskim czy brali udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Po atakach 11 września 2001 roku D.O.M. był współorganizatorem konferencji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim: „Islam a cywilizacja łacińska – u źródeł dialogu” z udziałem Nuncjusza Apostolskiego oraz kilkunastu ambasadorów krajów muzułmańskich w Polsce.
Fundacja D.O.M. była do 2010 roku współorganizatorem i uczestnikiem pierwszych Zjazdów Gnieźnieńskich, w szczególności na polu dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu.
Fundacja w latach 2005- 2007 była organizatorem Koncertu „Nieobojętni” dedykowanego papieżowi Janowi Pawłowi II na Placu Zamkowym w Warszawie z udziałem zespołów muzycznych i tanecznych Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów; Prowadziła również Międzynarodowy Festiwal Muzyki Barokowej – Warszawa (2005, 2006).
Działalność poza granicami.
Akcje poza krajem nie ograniczają się do pomocy Polakom żyjącym z dala od ojczyzny. W 1994 r. Fundacja zainicjowała polską pomoc dla dotkniętej wojną Czeczenii. Transporty leków, opatrunków i żywności udało się wysłać dwukrotnie: w 1995 i 1996 r.